Mít rád vs. milovat

27. srpna 2015 v 18:33 | M. |  Žvásty (bez korekce a cenzury)
Musí být otrava každý týden vymýšlet nová témata. Tohle mě ale po dlouhé době doopravdy zaujalo a přinutilo mě se hned pustit do psaní.

Často jsem si tyto dvě slovíčka v duchu porovnávala a měla jsem sto chutí své názory sepsat a ukázat mladším generacím, kteří už po dvou dnech jejich "vztahu" používají slovíčko "Miluji tě". Teď se mi ta příležitost nabídla sama.
Obě slovíčka jsou výrazem náklonnosti k tomu druhému. Vyjádření lásky a zalíbení. Každé z nich se používá se v jiné situaci a má jinou hodnotu. Tyhle dvě slovíčka se výrazně liší, i když jsou často zaměňovány (pro mě nepochopitelné). Takhle to poměřuji já:

Mít rád

"Mám tě rád" je běžnější forma vyjádření zalíbení v někom. Tedy se užívá hojněji, než "Miluji tě" (alespoň by mělo). Většinou vyjadřuje třeba: "Líbíš se mi, přirostl jsi mi k srdci". Můžeme to říct člověku, o kterého nechceme přijít, někoho poměrně důležitého, který pro nás už něco znamená. Bylo by nám líto, kdybychom o někoho takového přišli, protože se si s ním nějakým způsobem rozumíme a vážíme si ho. Typicky je používáno třeba v kamarádství. Tečka. (Vzala jsem to trochu zkrátka, ale myslím, že pointa by měla být pochopitelná dobře. S tím druhým slůvkem to bude trochu delší.)

Milovat

I love you. Lúbim ťa. Je t'aime. Ich liebe dich. Te quiero. Я люблю тебя...
Takhle slovíčka na nás vyskakují na každém rohu. V romantických filmech, seriálech, v knihách, v hudbě, na obrázcích, na plyšových medvídcích, na sociálních sítích, prostě všude možně.... Není pak divu, že ho mladší generace říkají automaticky, bez toho pravého uvědomění. Okolní svět to do nich prostě buší. Je naprosto absurdní to používat, když ještě nemůžou vědět, co to přesně znamená. A když o tom někdo přesně nemá ponětí, ztrácí to slůvko svoje kouzlo. Už to není zaklínadlo lásky, ale jen plácnutí do větru. Říct "Miluji tě" je vlastně uvědomění si, jak moc pro nás ten druhý znamená. Když tohle totiž někomu řeknete, znamená to, že má pro vás neocenitelnou hodnotu. Je pro vás tak moc důležitý, jako třeba váš otec nebo matka (nebo je to váš otec a matka :D). Pro jeho štěstí byste udělali všechno. Tak moc je pro vás důležitý. Často si důležitost osob představuji na docela bizardním příkladu. Představte si, že vaše příbuzné a vaší drahou polovičku jako rukojmí. Vaším úkolem je vybrat si pouze jednu stranu - vašeho milého, nebo vaší rodinu. "Miluji tě" by mělo přijít, pokud byste v tomto případě obětovali sami sebe. Protože obě půlky pro vás znamenají neodmyslitelnou podstatu bytí. Neoddělitelnou součást Vašeho já. "Miluji tě" je unikátní slovíčko, které by se nemělo užívat nadarmo. Tohle slovo se nemusí vázat jen s naší milovanou polovičkou. Tak moc pro nás často znamená rodina, nějaký hodně, hodně, hodně dobrý kamarád, mazlíček, v nějakých extrémních formách možná i věc. Je to královské slovo, které vyjadřuje velmi silné pouto. O někoho takového přijít je velmi bolestná ztráta.
 


Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 14:06 | Reagovat

Jo no, do těch filmů, kde se tak často "Miluji Tě" objevuje, by měli dávat i návod :)

2 Awy Awy | Web | 30. srpna 2015 v 10:34 | Reagovat

Strašně neoriginální článek, každý ví, co ty fráze znamenají :/

3 mystrangefeelings mystrangefeelings | 30. srpna 2015 v 21:33 | Reagovat

[1]: Souhlasím! :)

4 mystrangefeelings mystrangefeelings | 30. srpna 2015 v 21:35 | Reagovat

[2]: Myslím, že není vůbec na škodu, když si je člověk osvěží :) Někteří lidé je používají tak bezmyšlenkovitě, že by tyhle články potřebovali jako sůl :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama