Únor 2018

New York: Jedna velká lež?!

10. února 2018 v 18:34 | M. |  Žvásty (bez korekce a cenzury)
Navštívit "Velké jablko" bylo jedno z mých největších přání. Jasně, klasika. Je to za velkou louží, v Americe, v úplně jiném světě, kde všichni jsou potomci bohů a kakají duhu. Rozčarování z nepoznaného kontinetu na nás působí téměř magicky. Jenom když vystoupíte z letadla, uvědomíte si, že k nám nebyly hollywoodské filmy až tak upřímné.

Fakt č.1 : Je to něco špinavého a hlučného
Rozhodně nečekejte vymetené, třpytící se chodníky ze zlata. Ulice jsou ohozené šedivým smogem, který se do nich přes desetiletí vsakoval. Špína vás doslova objímá na každém kroku. A k tomu ten hrozný hluk. Sanitka sem, hasiči tam a nevrlí "Amíci", kteří na sebe neustále troubí a je jim u zadku, že zrovna přecházíte silnici. Oni prostě nezastaví, natruc.

Fakt č. 2: Empire State Building vypadá jako náš pražský "komunistický" Hotel International
Prostě mrakodrap, kterej stál spoustu peněz, tečka. Pravda, je o něco vyšší a v noci hezky svítí. "Architektonický skvost" jsem v tom doopravdy nenašla.

Fakt č. 3: "Eco-friendly" je jen pokrytecká maska
Kolikrát jsem slyšela, jak se New York honosí jako hrozně šetrné město k životnímu prostředí. Všichni jsou totiž nadšenci zdravé stravy, využívají především městskou dopravu a fandí recyklování. Ne, ne, ne a zase ne. Na každém kroku máte buď Mekáč nebo Dunkin' donuts, metro využívají jen ti nejchudší a když navštívíte jejich supermarket, zabalej vám dva banány do padesáti igelitek. A na koše na třídený odpad narazíte opravdu jen zřídka. Nemluvě o jejich touze mít všeho "co nejvíc". Ta vás atakuje především v supermarketech, kde jsou regály přecpané stovkami různých druhů jedné a té samé potraviny. Jen při pomyšlení, kolik toho musí denně zbytečně vyhodit, vás zamrazí.

Fakt č. 4: Všichni mají produkty od Applu
Tím všichni, myslím doopravdy VŠICHNI. I bezdomovec, kterej na ulici žebral o peníze, ho držel v ruce a když zrovna nikdo nešel kolem, projížděl instagram. Obklopení jablečným zbožím mě tak znechutilo, že doopravdy přemýšlím nad změnou značky svého dalšího telefonu.

Fakt č. 5: Central Parkem prochází silnice
V žádném filmu jsem nezaregistrovala, že by Central Parkem procházela silnice (Fajn, sice to není "klasická" silnice , protože je určená pro cyklisty, běžce a pár aut.. ) Ale prostě je to ŠIROKÁ SILNICE SE SEMAFORAMA A PŘECHODAMA... PROČ?!

Fakt č. 6: (Ne) rovnost přiležitostí
I když se New York tváří jako svobodné město, které všem nabízí stejné podmínky, není to tak. Rozdíl je více než znatelný. Na těch nejnižších pozicích jsou většinou přistěhovalci: Asiati, Hispánci a v neposlední řadě také Afroameričani. Jen výjimečně narazíte na řidiče autobusu "bělocha".