New York: Jedna velká lež?!

10. února 2018 v 18:34 | M. |  Žvásty (bez korekce a cenzury)
Navštívit "Velké jablko" bylo jedno z mých největších přání. Jasně, klasika. Je to za velkou louží, v Americe, v úplně jiném světě, kde všichni jsou potomci bohů a kakají duhu. Rozčarování z nepoznaného kontinetu na nás působí téměř magicky. Jenom když vystoupíte z letadla, uvědomíte si, že k nám nebyly hollywoodské filmy až tak upřímné.

Fakt č.1 : Je to něco špinavého a hlučného
Rozhodně nečekejte vymetené, třpytící se chodníky ze zlata. Ulice jsou ohozené šedivým smogem, který se do nich přes desetiletí vsakoval. Špína vás doslova objímá na každém kroku. A k tomu ten hrozný hluk. Sanitka sem, hasiči tam a nevrlí "Amíci", kteří na sebe neustále troubí a je jim u zadku, že zrovna přecházíte silnici. Oni prostě nezastaví, natruc.

Fakt č. 2: Empire State Building vypadá jako náš pražský "komunistický" Hotel International
Prostě mrakodrap, kterej stál spoustu peněz, tečka. Pravda, je o něco vyšší a v noci hezky svítí. "Architektonický skvost" jsem v tom doopravdy nenašla.

Fakt č. 3: "Eco-friendly" je jen pokrytecká maska
Kolikrát jsem slyšela, jak se New York honosí jako hrozně šetrné město k životnímu prostředí. Všichni jsou totiž nadšenci zdravé stravy, využívají především městskou dopravu a fandí recyklování. Ne, ne, ne a zase ne. Na každém kroku máte buď Mekáč nebo Dunkin' donuts, metro využívají jen ti nejchudší a když navštívíte jejich supermarket, zabalej vám dva banány do padesáti igelitek. A na koše na třídený odpad narazíte opravdu jen zřídka. Nemluvě o jejich touze mít všeho "co nejvíc". Ta vás atakuje především v supermarketech, kde jsou regály přecpané stovkami různých druhů jedné a té samé potraviny. Jen při pomyšlení, kolik toho musí denně zbytečně vyhodit, vás zamrazí.

Fakt č. 4: Všichni mají produkty od Applu
Tím všichni, myslím doopravdy VŠICHNI. I bezdomovec, kterej na ulici žebral o peníze, ho držel v ruce a když zrovna nikdo nešel kolem, projížděl instagram. Obklopení jablečným zbožím mě tak znechutilo, že doopravdy přemýšlím nad změnou značky svého dalšího telefonu.

Fakt č. 5: Central Parkem prochází silnice
V žádném filmu jsem nezaregistrovala, že by Central Parkem procházela silnice (Fajn, sice to není "klasická" silnice , protože je určená pro cyklisty, běžce a pár aut.. ) Ale prostě je to ŠIROKÁ SILNICE SE SEMAFORAMA A PŘECHODAMA... PROČ?!

Fakt č. 6: (Ne) rovnost přiležitostí
I když se New York tváří jako svobodné město, které všem nabízí stejné podmínky, není to tak. Rozdíl je více než znatelný. Na těch nejnižších pozicích jsou většinou přistěhovalci: Asiati, Hispánci a v neposlední řadě také Afroameričani. Jen výjimečně narazíte na řidiče autobusu "bělocha".




Na druhou stranu...

Protože být úplně kritický není nic dobrého, chci uvést pár pozitivních věcí. Jako třeba lidé. Jsou skvělí, jako doopravdy. Milí a ochotní vám vždy pomoci. Možná je pravda, že se trochu přetváří, ale od "typických zasmušilých Čechů" to byla příjemná změna. Jo a také představa, že jsou Američani tlustí, je mylná. Tedy alepoň v New Yorku (protože tam je v módě být prostě fit... v Praze narazíte na víc tlustých lidí)
A taky: Jak ve dne, tak v noci, pohled na New York přes řeku za to prostě stojí.

Abych to shrnula: je fajn to vidět a zjistit, že vlastně o nic nepřicházíte. Ba naopak, že zase máte rádi Česko o něco více :o)

M.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama